1.Çukur kazma ve kürek yardımı ile delinir, böylece fidan genişliği ve derinliği kap boyutlarından daha fazla olur. Çukuru açarken, çukurdan çıkarılan üst ve alt toprak çukurun kenarına ayrı ayrı yerleştirilir. Çukurdaki taş, kök vb. Malzemeler temizlenmelidir.

2.Çukurun getirdiği fideler yere serilir. Kök kıvrılmasını önlemek için, fidan paketinin tabanı 1-1.5 cm yükseklikteki keskin bir bıçakla kesilir. Daha sonra polietilen torba bıçak boyunca kesilir.


3.Fidan kökleri çevreleyen toprağın parçalanmasını önlemek için torbasıyla birlikte çukurun ortasına dik olarak yerleştirilir. Çukurun derinliği yüksekse, çukurun tabanı bir miktar üst toprakla beslenir.


4.Üst toprak çukurun yarısına konur, polietilen torba çıkarılır. Doldurulmuş toprak ayakla sıkıştırılır (ayak darbesi olmadan).

5.Üst toprağın ve alt toprağın geri kalanı çukura doldurulur ve tekrar sıkıştırılır. Toprak çok zayıfsa, yanmış (Olgun) hayvan gübresi de verilmelidir. Doldurulmuş toprak seviyesinin, toprak seviyesinin biraz altında kalmasına dikkat edilir. Fidan dibine bir kase şekli verilmiştir.