Tohum ,tarla

KAP SEÇİMİ
Tohum ekimi için öncelikli olarak tohumu ekeceğiniz kabın ve ekimi yaptığınız kabı konumlandıracağınız yerin seçimi oldukça önemli.
Kap seçiminde drenajın rahat sağlanabileceği çimlendirme viyolleri, çimlendirme poşetleri, kağıt/plastik bardaklar ya da farklı boyut ve formlara sahip olan balkon saksılarını tercih edebilirsiniz. Bunların yanı sıra geri dönüşümden elde edeceğiniz yumurta viyolleri, pet şişeler, meyve/sebze sandıkları gibi birçok malzeme içerisinde de tohum çimlendirme yapmanız mümkün.
Tohum

KONUMLANDIRMASI
Çimlenme kabından sonra, ekeceğiniz bitki için uygun ortamı seçmek çok önemlidir. Gölge seven bitkiler aşırı güneşe maruz bırakılmamalı ve güneş seven bitkiler için doğrudan güneş ışığı alabilecekleri ortamlar seçilmelidir. Yarı gölge gerektiren türler de sabah güneşini almalı ve öğleden sonra kalacak yerlere yerleştirilmelidir. Yaz aylarında herhangi bir güneş ortamında domates ve biber gibi güneş seven türleri yetiştirebilirsiniz; maydanoz ve nane gibi türler güneşte çok verimli değildir. Bu bitkiler çoğunlukla yarı gölgeyi sever ve neme ihtiyaç duyar.

tohum ekimi

TOPRAK KARIŞIMI HAZIRLAMA
Tohum kabını ve uygun ortamı belirledikten sonra gelelim tohum ekimi için kullanılacak olan toprak karışımını hazırlamaya. Yetiştireceğimiz bitki ne olursa olsun kaliteli, bol ve dirençli ürün almak için kökün sağlıklı olması ve toprak içerisinde bulunan elementlerden beslenmesi şarttır. Besin değeri açısından zengin ve drenajlı bir toprak elde etmeniz önemli.

Tohumların çimlendirilme sürecinde toprağın geçirgen olup su tutma kapasitesinin yüksek olması tercih edilmektedir. Bunun için kolaylıkla ulaşabileceğiniz torf toprağı ile “Osmanlı Bahçesi Evde Sebze Yetiştirme Seti” içerisinde bulunan %100 solucan gübresini harmanlayın. Tohum kabınızın yaklaşık olarak üçte birini hazırlamış olduğunuz zengin besin içerikli toprak ile doldurup tohumlarınız için üzeri düzeltilmiş bir yatak hazırlayın. Bu yatak tohumlarınızın çatlaması ve filizlenmesi için son derece elverişli bir ortam sağlayacaktır.